W czasie wakacji wzrasta zainteresowanie sezonowym zatrudnieniem wśród pracodawców i pracowników. Wzmożony ruch turystyczny przyczynia się do wzrostu zapotrzebowania na pracowników na stanowiska: ratowników wodnych, wychowawców i kierowników kolonii, przewodników turystycznych, kierowców, pracowników gastronomii i hotelarstwa.
Przepisy kodeksu pracy nie określają, jakie prace zalicza się do prac sezonowych, przyjmuje się jednak, że praca sezonowa jest pracą uzależnioną od pory roku, która trwa przez określony czas.
Przy pracy nawet na okres tylko kilku tygodni należy pamiętać o zawarciu umowy, która określi prawa i obowiązki obu stron.
Pracownika sezonowego można zatrudnić na podstawie:
- umowy na czas określony,
- na czas wykonywania określonej pracy lub umowy na okres próbny,
- a także na podstawie umowy o pracę tymczasową, gdzie stroną dla firmy jest agencja zatrudniająca pracownika.
Pracownikowi sezonowemu zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę pracodawca zobowiązany jest udzielić urlopu na takich samych zasadach, jak innym pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony, uwzględniając czas na jaki został on zatrudniony
Obowiązkiem pracodawcy jest też skierowanie pracownika na wstępne badania lekarskie oraz przeszkolenie w zakresie bhp.
Jeśli pracownik sezonowy będzie wykonywał pracę ponad obowiązujące normy czasu pracy, pracodawca powinien wypłacić mu dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.
– Na wykonanie tzw. prac sezonowych, w zależności od charakteru tych prac i sposobu ich wykonania, możliwe jest zawarcie zarówno umów przewidzianych przepisami kodeksu pracy, jak i tzw. umów cywilno-prawnych, jak umowa zlecenia (umowa oświadczenie usług) czy umowa o dzieło
Należy jednak pamiętać, że każda forma zatrudnienia wymaga pisemnej umowy, z której musi wynikać charakter podejmowanych zajęć, czas ich realizacji i wysokość wynagrodzenia.
.