Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika tzw. zwolnienie dyscyplinarne wręczane jest bezpośrednio pracownikowi lub wysyłane pocztą.
Oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia uznaje się za złożone pracownikowi z chwilą, gdy doszło do niego w taki sposób, że mógł się zapoznać z jego treścią, nawet gdy tego nie uczynił (wyrok SN z 16 marca 1995 r., I PRN 2/95).
Może się zdarzyć, że pismo o zwolnieniu dyscyplinarnym pracownik nie przyjmuje, nie podpisze i wychodzi, ale jeżeli odczytamy je przy świadku pracownikowi to nie może potem skutecznie twierdzić, że nie został zapoznany z jego treścią. Miał możliwość to zrobić, ale z niej nie skorzystał.
Gdy nie wręczymy pisma o zwolnieniu dyscyplinarnym osobiście pracownikowi, lecz wyślemy je pocztą wówczas stosunek pracy rozwiąże się z chwilą, gdy pismo zostanie odebrane przez dorosłego domownika pod adresem, który pracownik podał mam jako adres do korespondencji. Obowiązkiem pracownika jest poinformowanie pracodawcy, jeśli adres został zmieniony. Jeśli pracownik nie zgłosił mam zmiany adresu, należy wysyłać pismo na ten, który znajduje się w aktach osobowych pracownika.
Pismo o rozwiązaniu umowy z pracownikiem wysyłamy zawsze listem poleconym za zwrotnym poświadczeniem odbioru. Jest to dowód na to, że przesyłka została doręczona lub że adresat odmówił jej przyjęcia bądź nie mieszka pod tym adresem.
Złożenie oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia następuje także wtedy, gdy pracownik, mimo że miał realną szansę zapoznania się z jego treścią, z własnej woli nie podejmuje przesyłki pocztowej zawierającej to oświadczenie (wyrok SN z 11 grudnia 1996 r., I PKN 36/96).
W przypadku wysłania pisma listem poleconym za zwrotnym poświadczeniem odbioru działa zasada, że nawet jeśli pracownik przesyłki nie odbierze, jej dwukrotne awizowanie oznacza, iż została skutecznie doręczona. Dwukrotne awizowanie przesyłki poleconej zawierającej oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu stosunku pracy stwarza domniemanie, że pracownik miał możliwość zapoznania się z jego treścią. Jeżeli było inaczej, pracownik musi to udowodnić (wyrok SN z 5 października 2005 r., I PK 37/05, OSNP 2006/17-18/263).
Jeśli pracownik mógł się zapoznać z pismem pracodawcy, ale od tego się uchylał, oświadczenie woli o rozwiązaniu z pracownikiem umowy o pracę uznaje się za skutecznie doręczone z upływem siódmego dnia od chwili powtórnego awizowania przesyłki.