Zgodnie z art. 97.§1 kodeksu pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca obowiązany jest niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy.
Pracodawca ma obowiązek wydania świadectwa pracy bezpośrednio pracownikowi albo osobie upoważnionej przez pracownika na piśmie – w dniu, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy. W sytuacji, gdy przekazanie świadectwa pracy w dniu rozwiązania stosunku pracy jest niewykonalne (np. pracownik jest nieobecny w pracy) – pracodawca obowiązany jest wydać świadectwo pracy nie później niż w ciągu 7 dni od dnia ustania stosunku pracy. Pracodawca przesyła świadectwo pracy pracownikowi lub osobie upoważnionej za pośrednictwem poczty albo doręcza go w inny sposób.
Obowiązek ten zagrożony jest sankcją wykroczeniową przewidzianą w art. 282 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy.Według przyjętych zasad podziału rodzaju wykroczeń na: wykroczenia jednorazowe, ciągłei trwałe, zaniechanie obowiązku wydania świadectwa pracy stanowi czyn wykroczeniowy o charakterze trwałym.Oznacza to, że stan bezprawny trwa tak długo, aż obowiązek wydania świadectwa pracy nie zostanie zrealizowany.W konsekwencji, wykroczenie z art. 282 § 1 pkt 3 kodeksu pracy jako mające charakter wykroczenia trwałego nie podlega przedawnieniu orzekania z upływem roku, licząc od dnia ustania stosunku pracy, lecz przedawnienie orzekania za ten czyn rozpoczyna swój bieg dopiero w momencie wydania pracownikowi świadectwa pracy .
Przykłady:
Jeżeli pracownik np. pracuje do końca okresu wypowiedzenia, pracodawca powinien mu wręczyć świadectwo pracy w ostatnim dniu zatrudnienia.
Dzień wręczenia oświadczenia o zwolnieniu dyscyplinarnym powinien również być dniem wręczenia świadectwa pracy, gdy pracownik jest obecny w firmie .
Jeżeli wydanie świadectwa pracy w dniu ustania zatrudnienia nie jest możliwe np. okres wypowiedzenia kończy się z ostatnim dniem miesiąca, którym jest wolna dla pracownika niedziela , świadectwo pracodawca powinien wydać/wysłać pracownikowi w poniedziałek.
Gdyby wystąpił jakiś problem z wypełnieniem świadectwa pracy, wysłanie świadectwa pracy może się opóźnić -termin ostateczny to 7 dni (co wynika z § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczególnej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania).
Zapamiętaj!
Wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą.
Podstawa prawna:
• art. 97 kp,
• § 2 rozporządzenie MPiPS z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. Nr 60, poz. 282 ze zm.)