Fundusz socjalny

Odpis podstawowy
Odpis podstawowy to równowartość dokonanych odpisów, odprowadzonych na rachunek bankowy funduszu.

Odpis podstawowy zmienia się w każdym roku kalendarzowym. Wysokość odpisu podstawowego wynosi bowiem na jednego zatrudnionego:

  • 37,5% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim albo
  • 37,5% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą.

To jednak zasada, od której istnieją wyjątki.

Wysokość odpisu podstawowego na:

  • jednego pracownika młodocianego wynosi w pierwszym roku nauki 5%, w drugim roku nauki 6%, a w trzecim roku nauki 7% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, którym mowa wyżej;
  • jednego pracownika zatrudnionego w szczególnie uciążliwych warunkach pracy wynosi 50% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, o którym mowa wyżej.

Pracodawcy mogą zwiększyć odpis:

  • o 6,25% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, o którym mowa wyżej, na każdą zatrudnioną osobę, w stosunku do której orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności;
  • o 6,25% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, o którym mowa wyżej, na każdego emeryta i rencistę uprawnionego do opieki socjalnej sprawowanej nad nimi przez pracodawcę (dotyczy również zlikwidowanych zakładów pracy).

W zasadzie jednak pracodawcy mogą kształtować odpis dowolnie:

  • w układzie zbiorowym pracy, a w jego braku
  • w regulaminie wynagrodzenia.

Jeżeli u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa, postanowienia regulaminu wynagradzania w sprawie wysokości odpisu na Fundusz lub nie tworzenia Funduszu wymagają uzgodnienia z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.

Wpłata odpisu

Pracodawca tworzący ZFŚS jest zobowiązany prowadzić odrębny rachunek bankowy dla środków funduszu. Równowartość dokonanych odpisów i zwiększeń naliczonych na dany rok kalendarzowy pracodawca przekazuje na rachunek bankowy Funduszu w terminie:

  • do dnia 31 maja danego roku co najmniej 75% równowartości odpisów;
  • do dnia 30 września danego roku całość;

31 grudnia należy skorygować wartość odpisów do kwoty rzeczywistej i dokonać wpłaty/wypłaty środków funduszu.

Pracodawcy wypłacający świadczenia urlopowe oczywiście nie dokonują takiej wpłaty, po prosty wypłacają świadczenia urlopowe w odpowiednich terminach.

Author: Elżbieta Kowalczuk

Elżbieta Kowalczuk prawnik specjalista prawa pracy . . . . . . . . . . . . . . . .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *