Przepisy prawa pracy nie regulują trybu dokonywania korekt w świadectwie pracy .Ponieważ w świadectwie znajdują się informacje istotne w zakresie ustalania uprawnień pracowniczych, jak również uprawnień z ubezpieczenia społecznego należy uznać, że pracodawca ma obowiązek zadbać o to, aby dane w świadectwie były zgodne z rzeczywistym stanem rzeczy.
W razie wykrycia błędu w wydanym pracownikowi świadectwie, pracodawca powinien wystawić nowe świadectwo i zwrócić się do pracownika z prośbą o zwrot poprzednio wydanego świadectwa. Nowy dokument należy opatrzyć aktualną datą oraz zaznaczyć, że jest to korekta/sprostowanie świadectwa. Nieaktualne świadectwa pracy, z momentem wydania pracownikowi nowego świadectwa, usuwa się z akt osobowych pracownika i niszczy.
UWAGA
W przypadku braku kontaktu z pracownikiem pracodawca powinien przesłać nowe świadectwo pocztą na adres pracownika za zwrotnym poświadczeniem odbioru. Kopię świadectwa wraz z otrzymaną zwrotką stanowiącą dowód doręczenia świadectwa należy dołączyć do akt osobowych pracownika. Jeżeli pracownik będzie kwestionował treść skorygowanego świadectwa pracy, będzie mógł wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o jego sprostowanie w ciągu 7 dni od dnia otrzymania nowego świadectwa.
Podstawa prawna
– art. 97 § 2, § 21 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).