Skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn nie dotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres 3-miesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca.

Na podstawie art. 361 kp, pracodawcy wolno skracać tylko 3-miesięczne okresy wypowiedzenia. Może je skrócić dowolnie, nie poniżej jednak niż do 1 miesiąca, a więc do 2-miesięcznego lub 1-miesięcznego albo 1,5- miesięcznego.

Dalsze skrócenie okresu wypowiedzenia, np. 1-miesięcznego do 2-tygodniowego, może się nastąpić  na mocy porozumienia stron (w trybie art. 36 § 6 kp).

W przypadku skrócenia okresu wypowiedzenia jednostronnym oświadczeniem pracodawcy pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia. Ponadto oświadczenie woli pracodawcy o skróceniu okresu wypowiedzenia na podstawie art. 361 kp może być złożone tylko łącznie z wypowiedzeniem umowy o pracę, a nie w okresie późniejszym.

Skrócenia okresu wypowiedzenia w trybie art. 361 kp może dokonywać pracodawca:

1)      zatrudniający do 20 pracowników,

2)      zatrudniający co najmniej 20 pracowników, ale  oprócz odszkodowania za okres skróconego wypowiedzenia dostanie jeszcze odprawę z tytułu zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracowników.

Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się pracownikowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia.

Informację o skróceniu okresu wypowiedzenia w trybie art. 361 kp zamieszcza się w punkcie 4 ppkt 6 świadectwa pracy wskazując o ile okres wypowiedzenia został skrócony.

Author: Elżbieta Kowalczuk

Elżbieta Kowalczuk prawnik specjalista prawa pracy . . . . . . . . . . . . . . . .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *